Vārkavas apvienības pārvaldes ziņas
Vārda dienas 02.10.2023 10:38
Ilma, Skaidris
Dienas teikums

Lai kā gribētu, svešu pieredzi nav iespējams padarīt par savu. /I. Ābele/

Svarīga informācija piena ražotājiem par piena kvotas izpildi

 Zemkopības ministrija (ZM) atgādina, ka katram piena ražotājam ir jāseko līdzi savas kvotas izpildei. Lai novērstu piena kvotas pārsniegšanu vai tās neizpildīšanu, ir jāveic kvotas izpildes uzskaite un plānošana savā saimniecībā, jo kvotas lielumam jābūt samērojamam ar saimniecības ražošanas jaudu.

Pamatojoties uz Valsts aģentūras „Lauksaimniecības datu centrs” (LDC) sniegto informāciju, uz šī gada 1. septembri piena piegādes kvota kvotas gada piecos mēnešos ir izpildīta jau par 43,58%. Ikmēneša piegādātā piena apjoms, salīdzinot ar iepriekšējā kvotas gada šiem pašiem mēnešiem, pieaug vidēji par 10% un tas norāda, ka piena kvota tiek pildīta intensīvi.
Ņemot vērā augstāk minēto un apstākli, ka piensaimniecības nozare turpina attīstīties un ik gadu ir vērojama tendence izslaukuma pieaugumam, šajā kvotas gadā Latvija, iespējams, varētu sasniegt un pat pārsniegt kopējās kvotas apjoma izpildi.
Saskaņā ar Eiropas Savienības (ES) normatīvajiem aktiem Latvijas kopējā piena kvota 2012./2013. kvotas gadam ir noteikta 773 399 tonnu apmērā, no kā 754 785 tonnas veido valsts piegādes piena kvota un 18 614 tonnas – tiešās tirdzniecības piena kvota.
Vienlaikus kvotu sistēma nosaka, ka katru kvotu (t.i., piegādes un tiešās tirdzniecības) administrē atsevišķi, tāpēc, valsts mērogā pārsniedzot šos ierobežojošos daudzumus, katram piena ražotājam, kurš pārsniedzis savu piena kvotu, ir jāmaksā soda nauda. Soda naudas apmērs nav mazs – 195,6 latu par katru pārsniegto kvotas tonnu.
Lai novērstu piena kvotas pārsniegšanu vai tās neizpildīšanu, piena kvotu sistēma paredz vairākus darījumus ar piena kvotu – kvotas pirkšanu, pārdošanu un kvotu pārveidošanu. Nepieciešamības gadījumā var meklēt iespēju savu kvotu samazināt vai attiecīgi palielināt, kā arī savu piena kvotu pārveidot no tiešās tirdzniecības kvotas piegādes kvotā vai otrādi. Ja ir pārtraukta piena ražošana, tad var atteikties no piena kvotas, par to informējot LDC, kas šo daudzumu ieskaitīs valsts rezervē.
ZM vērš uzmanību uz apstākli, ka Latvijai pastāv iespēja pārsniegt piegādes piena kvotu un maksāt ES noteikto soda naudu, tāpēc ražotājiem jāseko līdzi ne tikai savai, bet arī valsts kvotas izpildei un nepieciešams rūpīgi apsvērt iespējamos darījumus ar piena kvotu.
Informācija par valsts piena kvotas izpildi ir apskatāma LDC mājas lapā www.ldc.gov.lv un jautājumu gadījumā iespējams vērsties LDC (Rīga, Republikas laukumā 2, LV-1010; Piena kvotu nodaļā tālrunis 67095070, e-pasts: piens@ldc.gov.lv).

Informāciju sagatavoja:
Dagnija Muceniece
Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
tālrunis: 67027070; mob.: 26534104
Dagnija.Muceniece@zm.gov.lv
 

« Atgriezties pie rakstiemPēdējo reizi izmaiņas veiktas: 23.07.2019 15:39:32

Vārkavas novada pašvaldības dome
Izstrādāts SIA "DATATEKS", 2010
wheat

Kontaktinformācija
Tālrunis: 65329632
E-pasts: varkava@preili.lv

Jūsu jautājums / ieteikums domei
Aptauja

Neviena aptauja nav aktīva.


Aptauju arhīvs »