Vārkavas apvienības pārvaldes ziņas
Vārda dienas 12.08.2022 12:41
Vizma, Klāra
Dienas teikums

Lai kā gribētu, svešu pieredzi nav iespējams padarīt par savu. /I. Ābele/

Vārkavas novadā notika tikšanās ar Saeimas deputātu Jāni Trupovnieku

 1. decembrī Vārkavas novada domes Kultūras centrā notika iedzīvotāju tikšanās ar Saeimas deputātu Jāni Trupovnieku un Latgales plānošanas reģiona Attīstības padomes priekšsēdētāju Gunāru Upenieku.  Politiķi klātesošos informēja par valstī aktuālajiem jautājumiem – par budžeta plānošanu, lauksaimniecību, veselības un izglītības  reformām.

Nacionālās drošības stiprināšanai salīdzinājumā ar 2017. gadu plānots papildus piešķirt 126,8 miljonus eiro, sasniedzot 2% no Latvijas iekšzemes kopprodukta. Piešķirtais finansējums tikšot izmantots poligonu remontdarbiem un bruņojuma iegādei. Saeimas deputāts, kā pozitīvu sadarbības iniciatīvu minēja valdības sniegto palīdzību lauksaimniekiem plūdu seku likvidēšanai, kad kopīgi sadarbojoties, izdevās panākt, ka par vienu plūdos cietušo hektāru tika piešķirts ap 200 euro liels pabalsts, sedzot kādu daļu no lauksaimnieku ieguldījumiem.

Veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības uzlabošanai, stacionāros sniegtajiem pakalpojumiem rindu samazinājumam, kā arī veselības nozarē strādājošo speciālistu darba samaksas palielināšanai un citiem svarīgajiem pasākumiem papildus tiks novirzīti 235 miljoni euro. Kopumā veselības nozarei tiks novirzīts 1 miljards euro, kas ir 1/9 daļa no valsts budžeta.

“Sabiedrībā skaļas diskusijas izvērtās par vidusskolu slēgšanu. Saprotam, ka Rīgas skolās 25 bērni klasē ir reāli, taču lauku skolās tas nav iespējams. Izglītības ministrs Kārlis Šadurskis, premjers un deputāti panāca vienošanos, ka skolēnu skaitu skolās noteiks  trīs kategorijās – vienas prasības būs  reģionālajiem attīstības centriem,  vienas  Rīgas un lielpilsētu skolām un  atsevišķas prasības  novada skolām, un vēl būs ceturtā kategorija – pierobežas skolas.  Īpaša uzmanība tiks pievērsta 4. kategorijas skolām, jo šeit ir ļoti svarīgi saglabāt  gan pedagogus, gan bērnus, gan iestādi.  Taču viena  svarīga prasība visos līmeņos  būs  kvalitāte. Ja, piemēram,  vidusskolā nebūs noteiktais skolēnu skaits, bet skola būs izpildījusi visus Izglītības ministrijas rādītājus, valsts šo skolotāju likmi maksās.  Skolās, kurās netiks izpildīti šie kvalitātes radītāji, būs jāizlemj kā rīkoties tālāk. Izvērtējos situāciju daudzviet Latvijā,  skolu ir par daudz, piemēram, no Balviem līdz Tilžai 20 km garumā ir 6 skolas. Ir stipri jāizvērtē valsts un pašvaldības iespējas.  Liela atbildība, vienoties par loģisku skolu tīkla izveidi, gulstas uz pašvaldību pleciem.” tā par vidusskolu slēgšanas jautājumu izteicās J.Trupovnieks.

Tāpat Saeimas deputāts uzsvēra, ka Latgales reģiona ekonomiskā attīstība ir mūsu pašu rokās un retoriski jautāja: “Vai tiešām visas Latgales pašvaldības nevar atļauties izveidot spēcīgu Latgales reģiona plānotāju grupu, kas nodarbotos ar plānošanu un finanšu līdzekļu piesaisti reģionam?”.

Uzstāšanās laikā Saeimas deputāts apstiprināja, ka kopīgi sadarbojoties un mērķtiecīgi aizstāvot savas intereses, Vārkavas novads ir panācis, ka ceļa posmam  vismaz 3,5 km garumā no Vecvārkavas Kalupes virzienā nākamajā gadā tiks uzklāts melnais segums.

Gunārs Upenieks uzstāšanās laikā pievērsa uzmanību jautājumam par studentiem, kuri pēc studijām par valsts budžeta līdzekļiem, dodas strādāt uz ārzemēm. Šī tendence neesot godīgi ne pret valsti, ne pret nodokļu maksātājiem.  Būtu jāapsver doma, ka pēc studijām šiem studentiem vismaz 2 gadus būtu jāpastrādā Latvijā.   Jo, piemēram, Daugavpils slimnīcā noteiktu kategoriju ārstu vairs neesot.

Sarunu noslēdzot J.Trupovnieks informēja, ka šobrīd tiek strādāts pie likumprojekta par Valsts autoceļu fonda atjaunošanu. Plānots, ka fonda līdzekļus veidos  ieņēmumi no transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa, autoceļu lietošanas nodevas un 80% no prognozētajiem valsts budžeta ieņēmumiem no akcīzes nodokļa par naftas produktiem.  Fonda atjaunošana ieviestu lielāku skaidrību gan par ieņēmumiem, gan par izdevumiem, norādīja deputāts.

 

Sagatavoja: 

Vārkavas novada domes

sabiedrisko attiecību speciāliste Dagnija Dudarjonoka

 


« Atgriezties pie rakstiemPēdējo reizi izmaiņas veiktas: 23.07.2019 15:39:32

Vārkavas novada pašvaldības dome
Izstrādāts SIA "DATATEKS", 2010
wheat

Kontaktinformācija
Tālrunis: 65329632
E-pasts: varkava@preili.lv

Notikumu kalendārs
forward
forward
Jūsu jautājums / ieteikums domei
Aptauja

Neviena aptauja nav aktīva.


Aptauju arhīvs »