Vārkavas apvienības pārvaldes ziņas
Vārda dienas 04.10.2022 12:08
Modra, Francis
Dienas teikums

Pasaulei nav gala, un debesīm nav malas. Īstā dzīve ir liela kā pasaule un augsta kā debesis. /Kārlis Skalbe/

Meteņdiena Piliškās

Bēdz projām, Metenīt,
Ar saviem pīrāgiem!
Man atnāca Lieldieniņas
Ar baltām oliņām. (Latviešu t.dz.)

Kad dienas kļūst manāmi garākas, kad cilvēki sāk gaidīt Lieldienas, tad pēc senlatviešu tradīcijām tiek svinēti Meteņi. Šo dienu mēdz dēvēt arī par Lastavāgu, Miesmeti, Vastlāvi, Miezmežu dienu un citādi. Meteņdienu svin 7 nedēļas pirms Lieldienām, kad sākas katoļu gavēnis. Ar šiem svētkiem tiek atzīmētas ziemas beigas un nākamajā - Pelnu dienā - sākas jauns gads. Cilvēki sāk gaidīt pavasara atnākšanu un Lieldienas.

Kā jau katru gadu, arī šogad neizpalika Meteņu svinēšana Vārkavas novada Pilišku pilskalnā. Uz pasākumu tuvākus un tālākus iedzīvotājus 14. februāra pusdienlaikā laipni aicināja Vārkavas novadpētniecības muzeja – kultūrvēstures un tūrisma centra vadītāja Elvīra Āboliņa. Tika celti saulītē Meteņu dienas ticējumi un paražas, pilskalnā skanēja dziesmas un smiekli. Pirms pasākuma sarunā ar vadītāju senajās tradīcijās labprāt dalījās Pilišku ciema iedzīvotāja  Emīlija Gaidžune. Par ticējumu, ka Meteņos jālaižas ar ragaviņām no kalna, jo tas veicina linu augšanu, īpaši priecīgi bija jaunākie pasākuma apmeklētāji. Laika gaitā uz pilskalna saradās praktiski visi apmeklētāji, lai kaut reizi nobrauktu ar ragaviņām lejā.

Uz pasākumu tika laipni aicināti arī Vārkavas novada amatnieki ar saviem darinājumiem. Ar pašu veidotiem rokdarbiem pasākumā piedalījās Tekla Ziemele, Janīna Vucāne, Otīlija Želve, Maruta Raudziņa, Leontīne Znotiņa, Irēna Lazdāne,  Anita Sparāne. Pašmāju rokdarbnieces ar interesi vēroja izvietotos darbus un interesējās par rakstiem. Bija iespēja iegādāties ne tikai rokdarbus, bet arī pinumus. Ar saviem darinājumiem bija ieradušies klūdziņu pinēji Juris Gavars un Gundars Velviks.

Latvieši jau izsenis ir zināma kā dziedātāju tauta, bez mūzikas un dziesmām neizpalika arī šis pasākums. Tā kā Meteņi ir pēdējais laiks, kad var doties ķekatās, arī šī tradīcija netika aizmirsta. Tērpušies maskās un skandinot jautras dziesmas, pasākuma apmeklētājus priecēja folkloras kopa „Vecvārkava” un tās vadītājs Romualds Kairāns. Dzestrajā dienā cilvēkus ar jautrām dejām iekustināja Vārkavas senioru deju kopa „Odziņas” un dzīvespriecīgie Rožkalnu dejotāji „Dzīves virpulī”.

Pēc darbīgi pavadīta laika - pēc dejām, dziesmām, sarunām un laišanos ar ragavām no kalna - visi pasākuma apmeklētāji labprāt nobaudīja īpašo Meteņdienas ēdienu – zīdeni jeb grūdeni, par kura tapšanu jāpateicas Ņinai Volontei. Vēl apmeklētāji tika cienāti ne tikai ar karstu dzērienu un pīrāgiem, bet arī ar gardām pankūkām un ievārījumu, kuras bija sarūpējušas vietējās iedzīvotājas - Tekla Ziemele, Janīna Vucāne, Ingrīda Vaivode un Leontīne Mivreniece.

Pasākumā piedalījās Pilišķu pilskalna saimniece Iveta Znotiņa. Uz Meteņdienu Piliškās ieradās arī Vārkavas pagasta pārvaldes vadītāja Inta Kivleniece, kas zināja teikt ne vienu vien latviešu ticējumu.

Uz Pilišku pilskalnu šajos svētkos tika atvizināti bluķi no visiem Vārkavas novada pagastiem. Tie simbolizēja pa ziemu savāktos sliktos darbus un sliktās domas. Dedzinot bluķus, ikkatram pasākuma apmeklētājam tika dota iespēja izteikt visiem labas domas un vēlējumus.

Paldies Vārkavas novadam par doto iespēju piedalīties pasākumā, kurš neļauj aizmist mūsu senčus un tradīcijas!

Pasākumā dalībniece Maija Āboliņa

 


« Atgriezties pie rakstiemPēdējo reizi izmaiņas veiktas: 23.07.2019 15:39:32

Vārkavas novada pašvaldības dome
Izstrādāts SIA "DATATEKS", 2010
wheat

Kontaktinformācija
Tālrunis: 65329632
E-pasts: varkava@preili.lv

Jūsu jautājums / ieteikums domei
Aptauja

Neviena aptauja nav aktīva.


Aptauju arhīvs »