Vārkavas novada informatīvais portāls
Vārda dienas 24.03.2019 22:40
Kazimirs, Izidors
Dienas teikums

Lai kurp tu dotos, dodies no visas sirds. /Konfūcijs/

Viduslatgales pārnovadu fonds realizējis divus seminārus

Nodibinājums “Viduslatgales pārnovadu fonds” projekta “Stipras un stabilas ģimenes ir nacionālas valsts un tautas pamats” ietvaros rīkoja divus seminārus.

13. septembrī Preiļu NVO centrā notika seminārs "Manas dzimtas saknes - mans spēks - mīts vai realitāte?" Semināru vadīja biedrības "Spēkavieta" dibinātāja Linda Lielvārde.
Linda vairāk kā 10 gadus nodarbojas ar brīvprātīgo ģeneoloģiju un jau gadu dalās savās zināšanās par dzimtu izpēti dažādos semināros un lekcijās. Linda apguvusi arī sistēmisko terapiju (Helingera metode) ģimenes un attiecību kontekstā, tādēļ semināra laikā pievērsa uzmanību dažādām dzimtu programmām, novērojamām likumsakarībām un samezglojumiem, kurus iespējams papētīt dziļāk un atšķetināt, nodalot sevi no negatīvas pieredzes, ko  nes dzimta un aktivizējot pozitīvu pieredzi. Semināra vadītāja stāstīja par dzimtas nozīmi, kā resursu ikdienas dzīvē, tika analizētas 7 paaudzes. Tika apskatītas dzimtas programmas un kā tās šķetināt, uzzināts kas ir sistemātiskais aplis — manas iekšējās pasaules spogulis. Uzzinājām populārākos tīmekļa resursus dzimtas koku būvēšanas sākšanai, kā arī piedalījāmies individuālās konsultācijās saistībā ar dzimtas izpēti. Linda dalījās savā pieredzē un pārdomās, kā arī deva padomus kā atrast zudušus dzimtas pavedienus. Bija  iespēja pārbaudīt savu tuvāko radu esamību Pasaules dzimtu kokā un Lindas uzraudzībā veidotajā Latvijas Lielkokā (šobrīd kokā jau gandrīz 150000 personu), kā arī pievienoties šī koka veidošanā.

  
20. septembrī Vārkavas novada KC notika apkaimes darbnīca — seminārs “Katram savs  dzimtas koks par godu Latvijas 100 – gadei”. Apkaimes darbnīcu vadīja profesors Henrihs Soms. Tā nebija nejaušība, ka seminārs notika tieši Vārkavā, jo profesora Henriha Soma dzimtās saknes arī sākās Vārkavā. Vārkavas pilī, kurā kādreiz bija skola, profesors ir mācījies. Lielu interesi par šo semināru izrādīja Vārkavas vidusskolas skolēni. Semināra dalībniekiem  interesanti bija uzzināt par uzvārdu un vietvārdu izcelsmi Latgales vēstures kontekstā: no kurienes un kā cēlies mans uzvārds? Varējām apskatīt izveidoto profesora dzimtas koku, rast atbildes uz vairākiem mums nezināmiem jautājumiem. Pirmais, ar ko sākt veidojot savu dzimtas koku, ar  informācijas vākšanu: solis pa solim. Kādi ir šie informācijas avoti: oficiālie un  privātie. Protams, ka modernās tehnoloģijas dzimtas koku veidošanā, atvieglo un sistematizē savāktos materiālus. Daudziem semināra apmeklētājiem bija līdzi paņemti savi jau izveidotie dzimtas koki, bija iespējamas individuālās konsultācijas.  Semināra noslēguma tēma- dzimtas koks ģimenes tradīcijā. Kāda nozīme un ieguvumi mūsu dzīvē ir organizētajiem dzimtu saietiem.

 

Projekta koordinatore
Elvīra Brovacka 


« Atgriezties pie rakstiemPēdējo reizi izmaiņas veiktas: 01.03.2019 15:04:42

Vārkavas novada pašvaldības dome
Izstrādāts SIA "DATATEKS", 2010
wheat

Kontaktinformācija
Tālrunis: 65329632, 28239646
E-pasts: dome@varkava.lv
Atbildīgais par mājas lapas saturu: Dagnija Dudarjonoka
Tālrunis: 20385972

Veselā miesā vesels gars

Aprīlī daudzās pasaules valstīs tika atzīmēta Pasaules Imunizācijas nedēļa, uzsverot vakcinācijas nozīmi katrā dzīves posmā – jaundzimušajiem, bērniem, pusaudžiem un pieaugušajiem.

Latvijā Vakcinācijas kalendāra ietvaros par valsts budžeta līdzekļiem bērniem ir pieejama vakcinācija pret 14 infekcijas slimībām, bet pieaugušajiem – ik pēc 10 gadiem pret difteriju un stingumkrampjiem. Turklāt par valsts budžeta līdzekļiem tiek vakcinēti bērni pret ērču encefalītu, kuri dzīvo teritorijās ar visaugstāko saslimstību ar ērču encefalītu, kā arī bāreņi un bez vecāku gādības palikušie bērni visā valsts teritorijā.

“Imunizācija ir liels sabiedrības veselības sasniegums, jo miljoniem bērnu ir saglabāta veselība un pat dzīvība, novērstas ciešanas, ko izraisa infekcijas slimības un to nelabvēlīgas sekas. Vakcinācijas rezultātā saslimstība ar vairākām infekcijas slimībām Latvijā ir novērsta vai samazināta līdz tādam līmenim, kas nekad nav bijis reģistrēts. Līdz ar to, ja cilvēks nav bijis vakcinēts un nav pārslimojis bērnībā, turpmākajā dzīves gaitā viņš paliek neimūns, un viņam ir risks inficēties un saslimt tad, kad viņš to negaida. Svarīgi atcerēties, ka vairākas slimības, pret kurām vakcinē bērnībā, nevakcinētajiem pusaudžiem un pieaugušajiem norit smagāk” -, skaidro Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Pateicoties tikko notikušajai SPKC kampaņai “Pasargāts, jo vakcinēts”, pieaugušo vakcinācijas skaits pret difteriju 2017. gada janvārī-martā pieaudzis par 49% salīdzinājumā ar vidējo vakcināciju skaitu tajā pašā periodā pēdējo 3 gadu laikā. SPKC epidemiologi atzīst, ka šī ir ļoti pozitīva tendence, jo Latvijā imunizācijas aptvere pret difteriju nav pietiekoša, savukārt saslimstība ar difteriju pēdējos gados ir pati augstākā Eiropas Savienības valstu vidū.

Informācija no www.spkc.gov.lv

Jūsu jautājums / ieteikums domei
Aptauja

Neviena aptauja nav aktīva.


Aptauju arhīvs »