Vārkavas novada informatīvais portāls
Vārda dienas 18.01.2019 06:54
Antons, Antis
Dienas teikums

Visi žēlojas par naudas trūkumu, bet par prāta trūkumu neviens.

 

Vārkavas novadpētniecības muzejs – kultūrvēstures un tūrisma centrs

 

 

 

Adrese: Kovaļevsku iela 4, Vārkava, Vārkavas pagasts, Vārkavas novads, LV 5337

Tālrunis: 27059046

e-pasts: elvira.abolina@varkava.lv vai elillija@inbox.lv

vadītāja: Elvīra Āboliņa

Darba laiks:      Pirmdiena 8:00 -16:30

Otrdiena 8:00-16:30

Trešdiena 8:00-16:30

Ceturtdiena 8:00-16:30

Piektdiena 8:00-16:30

Brīvdienās pēc iepriekšējā pieteikšanās vismaz dienu iepriekš  mob.: 27059046

 

Muzeja apmeklējums 2017. gadā

Apmeklētāju veidi

Apmeklētāju skaits

Apmeklētāju skaits kopā

1533

Individuālie

300

Apmeklētāji grupās

354

Skolēni grupās

212

Ārzemnieki grupās

0

Pārējie grupās

`142

Pārējie un pasākumu apmeklētāji

879

 

Krājums: Muzeja krājums 2017. gadā ir palielinājies par  126  vienībām. Palīgkrājumā ir  690 vienības, pamatkrājumā - 197 vienība.

Piedāvājums: Muzejā ir apskatāma pamatekspozīcija  “Pirmā Tautskola Latgalē zemnieku bērniem” ar iespēju iemēģināt roku glītrakstīšanā, pavingrināt prātu matemātikā pie skaitīkļiem, izmēģināt pirkstu veiklību pie  rakstāmmašīnas  klaviatūras  un apsēžoties pie  stellēm  ieaust lupatu deķī kādu krāsu gammu. Grupām piedāvājam mācību stundu (glītrakstīšanu, matemātiku, dabas zinības, rokdarbus).

Radošo mākslu salonā apmeklējama Vārkavas novada mākslinieku darbu izstādes (gleznas, fotogrāfijas, origami, izšuvumi, pinumi u.c.).

Muzeja—klēts telpās tiek piedāvāta  ekspozīcija “Senču aicinājums”, kurā ir iespēja apskatīt senos darba un sadzīves priekšmetus kā arī  piedalīties muzejizglītības programmā “No graudiņa līdz maizītei” (20 minūšu gara).

Piedāvājam ekskursijas maršrutus pa novada teritoriju. Apskates objektus un maršrutus izstrādājam gan ekskursantu  grupām, gan individuālai apskatei. Ir iespēja tikties gan ar Vārkavas novada  amatniekiem, gan mājražotājiem. 

 

Muzeja pasākumu plāns 2018. gadam

 

Datums un laiks

Pasākums

Norises vieta

19.janvāris  plkst. 14.30

Pasākums veltīts Barikāžu atceres gadadienai  sadarbībā ar Vārkavas vidusskolu

Pie Vārkavas vidusskolas

10.februāris plkst.12.00

Aicinām visus tikties Pilišķu pilskalnā uz Meteņdienas pasākumu

Pīlišķu pilskalns, Piliškas, Vārkavas pagasts, Vārkavas novads

25.marts

Plkst.12:00

Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienai veltīts pasākums 

 Vārkavas draudzes baznīca, KC zāle

 19.maijā 

 Plkst.19:00 – plkst.01:00

Muzeju nakts pasākums

 (sīkāka informācija būs mājas lapā un afišās)

Vārkavas novadpētniecības muzejs

29.jūnijs

Plkst.20:00

Pēterdiena Pilišķu pilskalnā

Pīlišķu pilskalns, Piliškas, Vārkavas pagasts, Vārkavas novads

9.novembris

Lāčplēša dienai veltīts pasākums

Vārkavas novadpētniecības muzejs

Novembra beigas  un decembris

.  “Vai tu gaidi  ziemassvētkus? “, radošās darbnīcas  Izgatavosim apsveikumus, dāvaniņas un citas derīgas lietas.

Vārkavas novadpētniecības muzejs

 

Pasākumu plānam ir tikai informatīva nozīme! Pasākumu norises laiki un vieta var mainīties! Lūdzam sekot jaunākajai informācijai Vārkavas novada mājaslapā www.varkava.lv un afišās! Sīkāku informāciju par katru pasākumu varat saņemt pa telefonu 27059046.

 

Muzeja vēsture un misija
 
         Vārkavas pagasts tiek daudzināts kā pirmās tautskolas dzimtene Latgalē. (1845.gadā brāļi Upenieki no Šķilteriem par saviem līdzekļiem uzceļ pirmo tautskolu zemnieku bērniem. Skola atrodas Vārkavas pagasta Rengentavas ciemā (tagad Sutru pagasts). 1861.gadā skolu pārceļ uz Šķilteru ciemu, vēlāk uz Lielajiem Klapariem. 1888.gadā skolai uzceļ jaunu ēku,tajā skola darbojas līdz 1975.gadam. Pašlaik tajā atrodas Vārkavas tautas nams.)
         Šis vēsturiskais fakts 2000. gadā iedvesmoja Vārkavas tautas nama vadītāju Elvīru Āboliņu un Vārkavas pamatskolas pedagoģi Solvitu Deiduli, kuras, entuziasma un patriotisku jūtu vadītas, sāka vākt 20. gadsimta vēsturiskās liecības. Savāktie priekšmeti un apkopotā informācija kļuva par pamatu muzeja pirmajai ekspozīcijai „Pirmā tautskola Latgalē”. Tajā var iepazīties ar skolas vēsturi no Latvijas brīvvalsts laikiem līdz mūsdienām. Otrā patstāvīgā ekspozīcija ir par Vārkavas pagasta ievērojamiem novadniekiem, kā arī muzejā ir apkopota informācija par pagasta nozīmīgākajiem notikumiem.
         Nozīmīgu vietu vārkaviešu ikdienā, sevišķi drūmajos un garajos rudens un ziemas vakaros, ieņem rokdarbi. Tāpēc muzejā ik pa laikam tiek rīkotas rokdarbu izstādes. Lai šīs prasmes neietu zudumā, 2010. gadā muzejā tika uzstādītas stelles un uzausts „Vārkavas novada celiņš” 5,8 metru garumā. Celiņu auda 25 rokdarbnieces.
         2011. gadā ik ceturtdienu muzejā rīko Tradīciju dienu, kurā ikviens interesents var apgūt aušanas, adīšanas, tamborēšanas, tapošanas u.c. prasmes. 
 
  
    
  
   
   
 
 
 
 
 
"Vārkavas novada celiņa" noņemšana no stellēm un mērīšana.
 

  

  
       

Pēdējo reizi izmaiņas veiktas: 03.02.2017 16:18:13

Vārkavas novada pašvaldības dome
Izstrādāts SIA "DATATEKS", 2010
wheat

Kontaktinformācija
Tālrunis: 65329632, 28239646
E-pasts: dome@varkava.lv
Atbildīgais par mājas lapas saturu: Dagnija Dudarjonoka
Tālrunis: 20385972

Notikumu kalendārs
forward
forward
Veselā miesā vesels gars

Aprīlī daudzās pasaules valstīs tika atzīmēta Pasaules Imunizācijas nedēļa, uzsverot vakcinācijas nozīmi katrā dzīves posmā – jaundzimušajiem, bērniem, pusaudžiem un pieaugušajiem.

Latvijā Vakcinācijas kalendāra ietvaros par valsts budžeta līdzekļiem bērniem ir pieejama vakcinācija pret 14 infekcijas slimībām, bet pieaugušajiem – ik pēc 10 gadiem pret difteriju un stingumkrampjiem. Turklāt par valsts budžeta līdzekļiem tiek vakcinēti bērni pret ērču encefalītu, kuri dzīvo teritorijās ar visaugstāko saslimstību ar ērču encefalītu, kā arī bāreņi un bez vecāku gādības palikušie bērni visā valsts teritorijā.

“Imunizācija ir liels sabiedrības veselības sasniegums, jo miljoniem bērnu ir saglabāta veselība un pat dzīvība, novērstas ciešanas, ko izraisa infekcijas slimības un to nelabvēlīgas sekas. Vakcinācijas rezultātā saslimstība ar vairākām infekcijas slimībām Latvijā ir novērsta vai samazināta līdz tādam līmenim, kas nekad nav bijis reģistrēts. Līdz ar to, ja cilvēks nav bijis vakcinēts un nav pārslimojis bērnībā, turpmākajā dzīves gaitā viņš paliek neimūns, un viņam ir risks inficēties un saslimt tad, kad viņš to negaida. Svarīgi atcerēties, ka vairākas slimības, pret kurām vakcinē bērnībā, nevakcinētajiem pusaudžiem un pieaugušajiem norit smagāk” -, skaidro Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Pateicoties tikko notikušajai SPKC kampaņai “Pasargāts, jo vakcinēts”, pieaugušo vakcinācijas skaits pret difteriju 2017. gada janvārī-martā pieaudzis par 49% salīdzinājumā ar vidējo vakcināciju skaitu tajā pašā periodā pēdējo 3 gadu laikā. SPKC epidemiologi atzīst, ka šī ir ļoti pozitīva tendence, jo Latvijā imunizācijas aptvere pret difteriju nav pietiekoša, savukārt saslimstība ar difteriju pēdējos gados ir pati augstākā Eiropas Savienības valstu vidū.

Informācija no www.spkc.gov.lv

Jūsu jautājums / ieteikums domei
Aptauja

Neviena aptauja nav aktīva.


Aptauju arhīvs »